Call Us: +1 (914) 732-4105

Making sell as is or process further decisions Naturalmaid processes organic milk into plain yogurt.

Making sell as is or process further decisions Naturalmaid processes organic milk into plain yogurt. Naturalmaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $800, yields 600 gallons of plain yogurt. Naturalmaid sells the one-gallon tubs for $7 each and spends $0.16 for each plastic tub. Naturalmaid has recently begun to reconsider its strategy. Naturalmaid wonders if it would be more profitable to sell individual-size portions of fruited organic yogurt at local food stores. Naturalmaid could further process each batch of plain yogurt into 12,800 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Naturalmaid would sell each individual portion for $0.54. Packaging would cost $0.07 per portion, and fruit would cost $0.11 per portion. Fixed costs would not change.

Requirement

1. Should Naturalmaid continue to sell only the gallon-size plain yogurt (sell as is), or convert the plain yogurt into individual-size portions of fruited yogurt (process further)? Why?

Looking for a Similar Assignment? Our Experts can help. Use the coupon code SAVE30 to get your first order at 30% off!

Solution:

15% off for this assignment.

Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!

Why US?

100% Confidentiality

Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.

Timely Delivery

No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.

Original Writing

We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.

Money Back

If you are convinced that our writer has not followed your requirements, feel free to ask for a refund.